Stal

blacha_krag2Stal jest dziś surowcem wykorzystywanym w budownictwie we wszystkich możliwych postaciach. Od niedawna stało się jasne, że era budowania budynków z przeznaczeniem przemysłowym z wykorzystaniem betonu odeszła w niepamięć.
Obecnie, zamiast tego betonu, wykorzystuje się stal. Kiedyś fabryki nazywane były betonowymi kolosami – dziś nazywa się je potężnymi halami. Wyparcie betonu przez stal nastąpiło bardzo szybko. Przyczyną takiej kolei rzeczy były, rzecz jasna, pieniądze.
Konstrukcje z betonu wymagały dużych nakładów finansowych oraz dużej ilości czasu na ich wybudowanie. To pewnie dlatego hale stalowe cieszą się takim powodzeniem – zobacz ofertę. Jednak mimo tego, że konstrukcje stalowe są znacznie prostsze od budowy z betonu – nadal popełniane są błędy przy ich stawianiu.
Najcięższym grzechem, jaki można popełnić przy stawianiu hali stalowej, jest przesunięcie jej konstrukcji podzas montażu. Zakładając, że hala ma 100 metrów długości, a pracownik przesuwa konstrukcję o 1 mm na każdy metr ? różnica na końcu hali wynosić będzie aż 10 cm. Przy tego typu konstrukcjach dziesięć centymetrów jest bardzo ważne. ponieważ prowadzi to do zupełnie innego rozkładu sił działających na tą konstrukcję. Mimo tego, że hale stalowe posiadają znacznie lżejszą konstrukcję niż budynki betonowe, skutki krzywej konstrukcji mogą być tragiczne w skutkach.
Należy pamiętać, że hala stalowa ma również dach wykonany ze stali i jest to całkiem spory ciężar, stąd ważna jest jakość montażu poszczególnych elementów konstrukcji.