Blachy Powlekane

systempowlekania3Blachy powlekane znalazły sobie miejsce w praktycznie wszystkich gałęziach przemysłu, który wykorzystuje je w szerokim zakresie. Jednak blachy powlekane są materiałem, który jest wszechobecny w budownictwie i to właśnie tam jest wykorzystywany zdecydowanie najczęściej – chociażby do takich rzeczy jak pokrycia dachów lub elewacji.
Aby blachy miały odpowiednie właściwości pokrywa się je pewnymi powłokami i tak możemy wyróżnić powłoki metaliczne oraz organiczne. Do grupy powłok metalicznych zalicza się warstwy cynkowe oraz alucynkowe. Warstwa cynku nakładane na blachy powlekane znajduję się po obu jej stronach dzięki czemu zwiększa się odporność na rdzę. Cynk nakłada się przy użyciu metody ogniowej ? ciągłej.
Powłoka cynku występuje w dwóch różnych grubościach oraz strukturach. Jedna struktura nie ma wyraźnego kształtu, natomiast druga nazywana jest kwiatkiem. Struktura bez kwiatu czyni powierzchnię blachy jednolitą oraz bardzo gładką, co dodatkowo zwiększa walory estetyczne blachy powlekanej.
Alucynk w procesie nakładani nie różni się bardzo w stosunku do ocynku. Różnica polega na tym, że w tym procesie wykorzystywane są dwa stopy metali, czyli cynk oraz aluminium. Warstwa ta może posiadać różne proporcje obu metali.
Powłoki organiczne w swojej grupie mają bardzo wiele różnych warstw o różnych nazwach oraz właściwościach.
Można jednak w tym całym gąszczu wyróżnić kilka warstw organicznych stosowanych najczęściej i są nimi: poliester standart, który podobno pokrywa aż 50 procent wszystkich blach powlekanych, plastizol, poliuretan (pural, durasol), PVDF (lub PFV2), oraz poliester mat.